яз. Голям Беглик и яз. Широка поляна

яз. Голям Беглик и яз. Широка поляна

с лагери на палатки
начална / крайна точка: стената на яз. Г. Беглик

Дати:

05, 06, 07 юли

Цена на човек:

130 лв.

Информация за плаването: 


Родопските язовири предлагат неповторими условия за воден туризъм. Естествените иглолистни гори, студената и бистра вода, островчетата, свежият и прохладен въздух, дори и в най-големите жеги, гарантират прекрасна активна почивка и незабравимо гребане. 
Плаването е в спокойни води с релаксиращ характер и е подходящо и за начинаещи и деца. Плаване в язовир дава възможност да се правят по-кратки или по-дълги плавания в зависимост от възможностите, желанията и моментното състояние на участниците. 
Преди началото на плаването, водачите провеждат инструктаж, включващ обща информация, техника на гребане и сигурност. 
Дневната продължителност на плаването може да бъде между 2 и 6 часа, в зависимост от ентусиазма на участниците да гребат. 
Маршрутът  и местата за нощуване зависят много от нивото на водата, състоянието на бреговете, метеорологичното време, както и моментните възможности за изграждане на палатков лагер. 
По-долу е описан основният маршрут, но той подлежи на изменения в зависимост от описаните по-горе обстоятелства и при решение на водачите. 

 

Програма:

Ден 1: 
Среща в близост до стената на яз. Голям Беглик. Изграждане на палатков лагер на подходящо място. Инструктаж. Плаване около големия остров на язовира с възможност за посещаване на пещеричката. При желание – по-дълго плаване до някои ръкави на язовира. Вечерта – вечеря край лагерния огън. 

Ден 2:
С автомобилите отиваме до яз. Широка поляна. Ден за плаване по язовира и разглеждане на различните ръкави, острови, тунели. Възможност за хапване на кръчма и купуване на топъл хляб от местната фурна. Завръщаме се на брега на Голям Беглик и отново вечер край лагерния огън. 

Ден 3:
Плаваме до места, които не сме достигнали в петък. В ранния следобед събираме бивака, товарим си екипировката и багажите и отпътуваме. 

 

Програмата може да се променя според водните нива на язовирите и възможността за достъп до тях, метеорологичните условия, възможностите, състоянието и желанията на участниците. 

Организаторите осигуряваме:


•    Специализираната екипировка: двуместни туристически каяци, гребла, спасителни жилетки за всички участници;
•    Опитни водачи, които да инструктират и водят участниците и да познават добре маршрута, както и брегови водач, който да осигурява логистична подкрепа с микробус; 
•    Бивачни съоръжения като шатра, маси, столчета; 
•    Походен газов котлон за готвене, скарички, които могат да се ползват над огъня;
•    Посуда за приготвянето и консумирането на храна: голяма тенджера, купи и легени за салата, прибори, чинии, чашки.

 

Всеки сам си осигурява:


•    Лична екипировка, дрехи, подходящи обувки, козметика. По-долу има подробен препоръчителен списък.
•    Спален чувал и шалте или обикновени чаршафи и одеяла. Всеки може да си носи собствена палатка или да ползва някоя от двуместните, които ние осигуряваме. Някои участници предпочитат да спят на хотел или в стаи за гости – такава опция всеки може да си организира сам или се договаря допълнително; 
•    Всеки осигурява за себе си необходимите му храна и напитки;
•    На местата, където може да се направи лагер, има възможност да се ползва газов котлон, а вечер може да се съберат съчки и да се запали огън;
•    В повечето села има магазини, където могат да се набавят провизии;
•    След ползване на обща посуда, всеки може да я измие с предвидени вода и консумативи.  

 

Списък с необходими вещи за участниците:

1.    Отделни обувки за гребане: могат да бъдат: джапанки/сандали/неопренови;
2.    Яке непромокаемо и/или леко, шушляково - в случай, че вали дъжд. Mоже да се наложи да го вземем с нас и в каяците, ако се очаква лошо време;
3.    Спален чувал. Достатъчно е лек, летен спален чувал. Може да се ползват и обикновени одеяла и чаршафи;
4.    Шалте. Ползва се под спалния чувал, за да омекоти мястото за спане. Може да се ползва и одеяло.
5.    Възглавничка. Може и надуваема или просто дреха, която се сгъва и подлага под главата. 
6.    Шапка с козирка / кърпа за глава, слънцезащитни очила;
7.    Слънцезащитен крем (!);
8.    Всякакви кьрпички, тоалетна хартия. Хартиените и разградимите могат да се оставят в гората след ползване, но мокрите кърпички и по-бавно разграждащите се трябва да се събират и изхвърлят в предназначените за смет места;
9.    Хавлия;